Log in
    

Simone Moro podejmuje kolejną próbę trawersu Everest-Lhotse

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niezrażony zimowym niepowodzeniem na Nanga Parbat włoski himalaista i laureat Kolosa 2010 w tym roku po raz czwarty spróbuje zrealizować swoje największe górskie marzenie: trawers Mount Everestu i Lhotse. Bez tlenu.

<a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/777-simone-moro' href='http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/777-simone-moro' title='Simone Moro - Biografia, cytaty, dokonania górskie, zdjęcia, filmy' class='redlinker'>Simone Moro</a> podczas wyprawy zimowej na <a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/baza/gory/1132-shisha-pangma' href='http://drytooling.com.pl/baza/gory/1132-shisha-pangma' title='Shisha Pangma - najniższy z ośmiotysięczników Korony Himalajów.' class='redlinker'>Shisha Pangma</a> w 2004 roku (fot. <a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/721-piotr-morawski' href='http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/721-piotr-morawski' title='Piotr Morawski - Biografia, cytaty, dokonania górskie, zdjęcia, filmy' class='redlinker'>Piotr Morawski</a>)

Simone Moro podczas wyprawy zimowej na Shisha Pangma w 2004 roku. Fot. Piotr Morawski

Moro usiłował dokonać tego wcześniej w roku 1997 (z Anatolijem Bukriejewem), w roku 2000 (z Denisem Urubko) oraz w roku 2001, kiedy to zrezygnował ze wspinaczki na rzecz ratowania angielskiego himalaisty Toma Mooresa.

Trawers Everest-Lhotse pozostaje do dziś jednym z wielkich, wciąż niezrealizowanych przez nikogo himalajskich wyzwań.

Tym razem Włochowi będę towarzyszyć bracia Helmut i Hans Peter Karbon, którzy wraz z nim spróbują wejść na Mount Everest, będą także realizować film z tego przedsięwzięcia.            

Wiadomość o planach Simone Moro to nie jedyna ciekawa informacja związana z tegorocznym sezonem w Himalajach. Także na Lhotse wybiera się Kinga Baranowska, w najbliższy poniedziałek do Nepalu wyrusza wyprawa unifikacyjna PZA na Manaslu w ramach programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015” (w składzie: Jerzy Natkański jako kierownik, Rafał Fronia, Andrzej Bargiel, Grzegorz Borkowski, Jarosław Gawrysiak, Kamil Grudzień i Piotr Snopczyński), a w połowie kwietnia rozpocznie się ekspedycja mająca uczcić 50. rocznicę pierwszego amerykanskiego wejścia na Mount Everest, w której weźmie udział m.in. Cory Richards, również, wraz z Simone More i Denisem Urubko, laureat ubiegłorocznego Kolosa w kategorii "Alpinizm".

Źródło: kolosy.pl