Log in
    

Nowe GÓRY (wrzesień, 2012)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Parę dni temu drukarnię opuścił wrześniowy numer GÓR. Znajdziecie w nim solidną porcję wywiadów (Kinga Baranowska, Iker Pou, Erik Grandelius), fragmenty dziennika Adama Bieleckiego z wyprawy na K2, felietony, topo i opisy rejonów (Morawy i Malta), a także – last but not least – nowość na naszych łamach: FOTOKOMIKS z wyprawy na Ziemię Baffina! :-)

Numer otwierają dwa wywiady: z Ikerem Pou i Kingą Baranowską. Iker opowiada o modnej w tym sezonie Ziemi Baffina i przejściu drogi The Door, natomiast Kinga o swoim wejściu na Lhotse. Wątek gór najwyższych kontynuuje Adam Bielecki. Niedawny zdobywca K2 postanowił specjalnie dla GÓR zredagować fragmenty swojego dziennika z wyprawy. 
 
 
Hitem numeru jest z pewnością fotokomiks z wyprawy Marcina Yeti Tomaszewskiego i Marka Regana Raganowicza na Ziemię Baffina. O przejściu linii Superbalance (VII, A4, M7+) pisaliśmy już w czerwcowym numerze GÓR. Komiks jest więc tylko (a raczej: aż!) wisienką na torcie. Kilkadziesiąt zdjęć i dowcipnie poprowadzona narracja pozwalają przenieść się na moment w zimniejsze części naszego globu i poczuć klimat tej wyjątkowej wyprawy. Niech najlepszą recenzją będzie reakcja samego autora, który po otrzymaniu od nas gotowego fotokomiksu napisał w mailu „o mało nie posikałem się ze śmiechu” :-) My również podczas pracy nad tym materiałem mieliśmy mnóstwo zabawy i jesteśmy pewni, że podobne będą odczucia czytelników. 
 
 
Wspinacze sportowi również nie powinni czuć się zawiedzeni. Obszerny i dokładny skałoplan czeskich Moraw będzie zapewne miłym prezentem dla tych, którzy chcieliby jeszcze skorzystać z jesiennego słońca. A będzie w czym wybierać – Darek Kaptur wrysował w skałoplany ponad 200 dróg! Ciekawą propozycją wspinaczkową jest także…  Malta. Okazuje się, że jest to kolejna wyspa na Morzu Śródziemnym, na której można znaleźć bardzo ciekawe rejony, o czym przekonacie się czytając i oglądając zdjęcia Davida Munilli. Dopełnieniem bloku skałkowego jest wywiad z Erikiem Grandeliusem – młodym, utalentowanym Szwedem, który opowiada o wspinaniu w Polsce – ciekawe – doceniając jakość wspinania w pogardzanym przez wielu „mydle” :-). 
 
 
Po dłuższej nieobecności na nowo zagościł dział „Niby na serio”. Trzeba przyznać, że Andrzej Mirek jest w formie. Jego ironiczne spostrzeżenia na temat dwóch skłóconych ze sobą plemion – purystów stylu OS i tych, którzy ramy przejścia bez znajomości wyznaczają bardzo płynnie – gwarantują dobrą zabawę podczas lektury. 
 
Miło nam poinformować, że jako felietonista zadebiutował na naszych łamach Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Jego tekst na temat bogów wspinaczkowych to niezwykle błyskotliwa próba scharakteryzowania tego – ciekawego skądinąd z socjologicznego punktu widzenia – zjawiska. Oczywiście nie mogło także zabraknąć weterana felietonu GÓR-skiego: Bodzia Kowalskiego. 
 
Jak zwykle polecamy Kącik Tatromaniaka, którego stałym czytelnikom naszego magazynu nie trzeba chyba specjalnie reklamować. Tym razem Grzegorz Folta opisuje zaskakującą drogę na Gerlach. Warto również zajrzeć do Vademecum Psychologa. Tym razem – wyjątkowo – tekst Oli Piechnik nie ma charakteru poradnikowego; jest to raczej esej na kanwie jej obserwacji i doświadczeń związanych ze sportem niepełnosprawnych (oczywiście głównie na przykładzie wspinaczki) 
 
Miłośnikom wymagającego trekingu i turystyki wysokogórskiej polecamy reportaż z „Ekspedycji równości płci”, podczas której młoda Pakistanka, weszła na niezdobyty dotąd sześciotysięcznik w Karakorum. A na koniec relację z wyjątkowej imprezy, jaką była Alpine ARC'ademy – piórem i obiektywem naszego naczelnego.  

ECHA Z GÓR

Chwila mistyczna · 8

Z Kingą Baranowską rozmawia Łukasz Ziółkowski

Iker Pou. Wyprawa na Ziemię Baffina · 14

Rozmawiał: Piotr Drożdż

Z cyklu 4 Żywioły: Yeti i Regan na dzikiej północy · 17

Tekst: Marcin Yeti Tomaszewski

Zdjęcia: Marcin Yeti Tomaszewski i Marek Regan Raganowicz

Czuję się jakby moje płuca zastąpiono bezużytecznymi skrzelami”. Fragmenty dziennika Adama Bieleckiego z wyprawy na K2 · 30

Tekst: Adam Bielecki

Jestem na szczycie! Morze chmur pode mną – stoję na jedynej górze, która jest wystarczająco wysoka, aby się z niego wyłonić. Zabawiając umysł w trakcie wspinania, wymyślałem mowę szczytową, ale gdy w końcu odpalam aparat, wzruszenie kompletnie mnie zatyka, prawie płaczę ze szczęścia.

Malta · 34

Tekst i zdjęcia: David Munilla

Tłumaczenie: Katarzyna Okuszko

Obecnie jest to ogromne i dość tanie centrum turystyczne, miejsce spotkań i wymian kulturalnych młodzieży, świetny ośrodek nauki angielskiego i jedna z pereł śródziemnomorskich dla amatorów nurkowania. Pozostaje więc pytanie: co Malta robi w artykule o wspinaniu? Odpowiedź jest prosta – bo to także świetne miejsce wspinaczkowe.

SKAŁOPLAN

Brama Morawska dla wspinaczy. Nie tylko przystanek w podróży na południe · 40

Tekst i zdjęcia: Darek Kaptur

Erik Grandelius o wspinaniu w polskich skałach · 48


Rozmawiał: Mateusz Haładaj

W zasadzie wyślizganie wcale mi nie przeszkadzało. W porównaniu do granitu, na którym skóra bardzo szybko się niszczy, jest tu o wiele większy komfort wspinania. Do wyślizgania można się przyzwyczaić i nauczyć zaufania do stopni.

RELACJA

Alpine ARC’ademy, czyli alpejska edukacja w Chamonix · 52

Tekst i zdjęcia: Piotr Drożdż

Poza granicami. Ekspedycja równości płci, Karakorum 2011 · 58

Tekst i zdjęcia: Christof Nettekoven

Tłumaczenie: Grzegorz Michalak

Cały projekt skupiał się wokół dwudziestoletniej Saminy Baig, alpinistki pochodzącej z pakistańskiej wioski Shimshal, która podczas każdej ze swoich podróży chce zbliżać się do dziewiczego piękna natury. Jej pasją jest również zdobywanie szczytów i wchodzenie na wysokości, na które żadna z Pakistanek nie śmiała się poważyć.

KĄCIK TATROMANIAKA

Gerlach. Festiwal światła · 64

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Folta

VADEMECUM PSYCHOLOGA

Paraclimbing · 68

Tekst: Ola Piechnik

Zdjęcia: Piotr Drożdż

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Rozgrzewka przed trekkingiem · 72

NYBY NA SERIO

Sława czy hańba, czyli każdemu według potrzeb · 73

Tekst i zdjęcia: Andrzej Mirek

W naszym bardziej wertykalnym światku funkcjonują dwa, słabo przenikalne systemy mistyczno-etyczne, a ich depozytariusze preferują odmienne sposoby celebracji wspinaczkowych misteriów.

FELIETONY

Jesień średniowiecza · 76

Andrzej Mecherzyński-Wiktor

Lustrzane odbicie · 78

Bogusław Kowalski

RECENZJE

Jura Środkowa · 79

Andrzej Mirek

SZPEJ · 80