Log in
    

Nowe GÓRY (Październik 2012)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Październikowy numer GÓR już w sprzedaży! Znajdziecie w nim m.in. bogato ilustrowaną relację z tropikalnej wyprawy do Wenezueli i wejścia na Tramén Tepui, szereg wywiadów (Edurne Pasaban, Adam Pustelnik, Barbara Zangerl i Lukas Irmler), rozmowę z polskimi zdobywcami Trango Nameless Tower, obszerny materiał na temat górskich ubezpieczeń, praktyczny opis rejonów wspinaczkowych Katalonii, a także pierwszy materiał z cyklu: „Przed sezonem skiturowym”.

 

Numer otwiera rozmowa z Mariuszem Serdą i naszym redakcyjnym kolegą Maćkiem Ciesielskim, którzy wraz z Łukaszem Mirowskim weszli w sierpniu tego roku na Nameless Trango Tower – jako pierwsi Polacy od 24 lat. Ich celem było powtórzenie drogi Kurtyka-Loretan, ale ze względu na fatalną pogodę zmuszeni byli zmienić plany. W rezultacie wspinaczka odbyła się kombinacją Drogi Słoweńskiej i Eternal Flame. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie panowały warunki i co o przebiegu wspinaczki, trudnościach, logistyce i bezpieczeństwie w Pakistanie sądzę autorzy przejścia, koniecznie zajrzyjcie na pierwsze strony GÓR.


  
Cover story to barwna – zarówno pod względem zdjęć jak i samej opowieści – relacja z wyprawy do Wenezueli i wspinaczki na dziewicze Tramén Tepui. Wenezuelskie miasta pełne gangsterów, niebezpieczeństw i kobiet o wydatnych kształtach, przedzieranie się przez gęstą dżunglę, walka z padającym nieustannie deszczem, wilgocią, błotem i wszelkiego rodzaju robactwem, nowy gatunek motyla i mrówka, której ugryzienie powoduje 24-godziny zwijanie się z bólu i w końcu wspinaczka po „syfiastej” skale, zarośniętej bujną roślinnością – to tylko niektóre tematy poruszane przez Marka Arcimowicza w jego ekspresyjnej i okraszonej sporo dozą humoru historii. 
 
Oczywiście nie mogło zabraknąć wywiadów. Pierwsza kobieta, która skompletowała Koronę Himalajów – Edurne Pasaban – opowiada nie tylko o wejściach na kolejne ośmiotysięczniki, ale także o swoim podejściu do gór, motywacji i planach. Zdradza również kilka faktów ze swojego prywatnego życia, wspomina o załamaniu, które przeszła, mówi o swoim codziennym życiu i pracy. Adam Pustelnik opowiada o pracy routesettera i tłumacza, a także powrocie do zdrowia po ciężkim wypadku i planach na przyszłość. Barbara Zangerl skupia się na swoich projektach wspinaczkowych i zapowiada, że chętnie zmierzyłaby się z tatrzańskimi klasykami na Mnichu, a Lukas Irmler przekonuje, że slackline to najlepsza aktywność outdoorowa pod słońcem. 


 
 
Nie zapominamy o skałkowcach. Tym razem obszerny materiał Mateusza Haładaja o rejonach wspinaczkowych Katalonii. To krótkie vademecum będzie na pewno sporą pomocą dla wszystkich, którzy chcieliby się wybrać na wspinaczkowy trip do słonecznej Hiszpanii, ale nie wiedzą, która miejscówka będzie dla nich odpowiednia. Jesteśmy przekonani, że artykuł Mateusza odpowiada na wiele pytań i rozwiewa szereg wątpliwości. Przygotowaliśmy także uzupełnienie skałoplanu publikowanego w poprzednich GÓRACH: topo Gabrielki – Bramy Morawskiej.


 
 
Wszystkim, którzy z niecierpliwością patrzą w niebo wypatrując opadów – śniegu, rzecz jasna – polecamy pierwszą rozmowę z trzyodcinkowego cyklu „Przed sezonem skiturowym”. Fizjoterapeuta Piotr Sadowski opowiada o przygotowaniu do sezonu, o tym jak wzmacniać mięśnie, a także o roli jaką odgrywa – często pomijane lub marginalizowane – rozciąganie. A ci, którzy zastanawiają się nad górskim ubezpieczeniem, powinni sięgnąć po tekst Moniki Witkowskiej dotyczący Alpenverein.


 
 

Ponadto polecamy – znane i lubiane – stałe działy naszego miesięcznika: Vademecum dietetyka (żywienie i suplementacja przy leczeniu kontuzji), Kącik tatromaniaka (Wołowa turnia), Bulderkorner (wiosna i lato w polskich kamykach i relacja z adidas Rockstars), a także felieton.

Spis treści

 

ECHA Z GÓR

Nameless Trango Tower dla Polaków po 24 latach · 8

Z Mariuszem Serdą i Maćkiem Ciesielskim rozmawia Łukasz Ziółkowski

Jason Kruk. Jeszcze raz o Cerro Torre · 14

Rozmawiał: Maciek Ciesielski

Tramen Tepui. „Tam się nie wspina, tam nie ma drogi, nie ma nawet podejścia, tam niczego nie ma!” · 16


Tekst i zdjęcia: Marek Arcimowicz

Niedokładność map GPS wynosiła 1–2 km, poza tym były one bardzo mało szczegółowe. Nie określiliśmy nawet wysokości góry, na którą chcieliśmy wejść – mapy pokazywały od 2200 do 2800 m n.p.m. Wizyta na Google Earth skończyła się oglądaniem białych plam – chmury otuliły ziemię jak kołderka. Indianie terenu też nie znali i bali się góry, wierząc, że zamglone zbocza muszą być domem dla duchów i demonów. Została określona jako niebezpieczna i bardzo trudna do wspinaczki.

Adam Pustelnik. Na scenie i za sceną · 26

Pytał i fotografował: Piotr Drożdż

Nauczyłem się, że nie można układać drogi, którą ktoś miałby skończyć. Poziom jest tak wyrównany, że wycelowanie idealnie w jeden top jest niezwykle losowe. Zawody są polem do sprawdzenia, co jest możliwe, a co nie we wspinaniu.

Barbara Zangerl. Najważniejszy jest projekt · 32

Pytał i fotografował: Piotr Drożdż

Aktualnie najlepiej bawię się na wielowyciągówkach lub drogach sportowych. Nie tak jak kiedyś, gdy byłam absolutnie skoncentrowana na bulderingu i nawet nie przyszło mi do głowy, aby próbować innych dyscyplin. Teraz lubię łączyć różne gatunki i style wspinania.

Lukas Irmler. Czysta forma slackline’a · 34

Pytał: Maciek Szopa

Fotografował: Piotr Drożdż

Przechodziłem highline’y w wielu wspaniałych miejscach, na przykład Stany były świetne. Ciężko wybrać jedno... Dla mnie zawsze najbardziej niesamowitym miejscem jest to, w którym aktualnie jestem.

Edurne Pasaban. Kibicuję Barcelonie · 38

Rozmawiał: Bogusław Magrel

Każdy z nas inaczej odbiera góry, inaczej je odczuwa. Czy to jest adrenalina? Można to tak nazwać, być może to jeszcze coś innego. Wiem jedno: kiedy wracasz do domu, po pewnym czasie dochodzisz do wniosku, że… coś tracisz. Dlatego odpoczywam, pracuję i ponownie jadę tam, gdzie jest moje życie.

Złoto dla zuchwałych. Rejony Katalonii · 44

Tekst i zdjęcia: Mateusz Haładaj

 

KĄCIK TATROMANIAKA

Wołowa turnia. Puškášove sokolíky · 58

Tekst: Grzegorz Folta

SKAŁOPLAN

Gabrielka. Brama Morawska – update dla wspinaczy · 62

Tekst i zdjęcia: Darek Kaptur


 

RELACJA

Rock Master Festival 2012 · 64

Tekst: Maciek Szopa

Zdjęcia: Piotr Drożdż


 

BULDERKORNER

Wiosna i lato w polskim bulderingu · 69

Opracował: Maciek Szopa 

adidas Rockstars · 72

Tekst: Monika Młodecka

Zdjęcia: Piotr Drożdż

Polisa z szarotką · 74

Tekst i zdjęcia: Monika Witkowska


 

Przed sezonem skiturowym:

najpierw rozluźnij, potem wzmocnij · 78

Z Piotrem Sadowskim rozmawia Agnieszka Szymaszek

Zdjęcia: Łukasz Ziółkowski

VADEMECUM DIETETYKA

Kontuzje. Ostateczny rozrachunek cz. I. Strategie żywieniowe i suplementacyjne wspomagające leczenie · 82

Tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

Zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Jedzenie i picie w podróży: przechowywanie, uzdatnianie · 86


 

FELIETON

Nasze Innominaty

Bogusław Kowalski

SZPEJ · 90

Zapraszamy do zakupu czasopisma GÓRY
www.goryonline.com/sklep