Log in
    

Nowe GÓRY (nr 251)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W GÓRACH najważniejsze są góry. To oczywiste. Nie wydajemy jednak periodyku dla geologów, dlatego w GÓRACH równie ważni są dla nas Ludzie. Tworzą Oni historie, które chcemy poznawać i które mogą nas inspirować. W najnowszym wydaniu Magazynu GÓRY kluczem do tych historii jest zbliżający się XXI Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, na którym pojawią się ludzie w górach wybitni, warci naprawdę bliskiego poznania. Dlatego liczymy na ciekawą interakcję pomiędzy czasopismem, a Festiwalem, między „papierowymi sylwetkami”, a ludźmi z krwi i kości, którym niebawem będziecie mogli podać rękę albo… numer Magazynu GORY do wpisania autografu ;).

Nasi tegoroczni, festiwalowi bohaterowie, których sylwetki prezentujemy w GÓRACH, to Chris Sharma, Dani Andrada, Carlos Soria, Colin Haley, Alex Txikon, Silvia Vidal i Urko Carmona. Imponująca grupa, jednak to nie wszyscy, których poznacie w najbliższym numerze.

Bogdan Jankowski w eksploracji gór wysokich odegrał rolę nie do przecenienia. W czasach, gdy przekaz informacji nie był tak łatwy jak dziś, Bogdan Jankowski zapewniał łączność między obozami a bazą i kontakt z krajem. Uwiecznił też historyczne momenty polskiego himalaizmu, jemu zawdzięczamy m.in. słynne słowa wypowiedziane przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego na szczycie Everestu podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt.

Kolejną ważną dla górskiego świata postacią, która pojawia się w numerze 251, jest Władysław Cywiński. Krótki portret największego polskiego „tatrologa” w rocznicę jego tragicznej śmierci nakreślił Wojtek Szatkowski. Wśród osób mogących stanowić inspirację, w tym numerze poznacie również Szymona Nikla, górskiego biegacza, „endemitę z Beskidu”, którego historia udowadnia, że można osiągnąć satysfakcjonujące życiowe i sportowe cele, wykorzystując wyłącznie z możliwości, jakie zapewnia „mała, górska ojczyzna”.

Mamy nadzieję, że pasjonaci sprzętu nie będą zawiedzeni, bowiem przygotowaliśmy zestawienie spodni trekkingowi-wspinaczkowych oraz dość pokaźną liczbę produktów, które poddaliśmy testom.

Coś dla skałkowców? Proszę bardzo: Mateusz Haładaj kontynuując swój cykl „Top 10”, tym razem prezentuje najlepsze miejscówki wspinaczkowe na jesień i podaje optymalne patenty na restowanie podczas prowadzenia. Jest też nowa propozycja w Grecji, która ma szansę stać się popularnym, ale nie zatłoczonym jak Kalymnos, miejscem wspinaczkowym we współczesnej Helladzie.

Oczywiście w najnowszym Magazynie GÓRY znajdziecie o wiele więcej – jak choćby stałe felietony, porady treningowe i rehabilitacyjne, czy galerię rysunku satyrycznego – jednak żeby o wszystkim przekonać się osobiście, nie pozostaje wam nic innego, jak sięgnąć po numer 251. Pierwszy z kolejnej ćwierci tysiąca ;).

 

Przypominamy: Magazyn GÓRY znajdziecie zawsze w każdym z 228 salonów prasowych sieci Empik w całej Polsce oraz najlepszych salonach prasowych Inmedio, Ruch, Relay, Kolporter. Zgodnie z prośbami i oczekiwaniami naszych Czytelników, GÓRY dostępne są również w księgarni internetowej e-prasy publio.pl.