Log in
    

10 książek górskich na gwiazdkę

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Święta tuż, tuż. Jeśli jeszcze nie wiesz co na gwiazdę, to poniżej lista potencjalnych prezentów dla bliskiej wspinającej się osoby. Wybór 10 książek, które ukazały się w miarę niedawno. Jeśli szukasz innych książek, to możesz zapoznać się z poprzednią edycją.

Krzysztof Wielicki - mój wybór (tom 1)

Krzysztof Wielicki – mój wybór to pierwsza książka, która tak szczegółowo przedstawia górski dorobek wybitnego polskiego himalaisty. Wielicki mówi o dzieciństwie, czasie studiów i początkach górskiej pasji. Dalej prowadzi nas klasyczną i fascynującą drogą swojej kariery od lat siedemdziesiątych XX wieku. Zaczyna od wspinania latem i zimą w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze, Hindukuszu, aby wreszcie udać się w góry najwyższe. Niezwykle barwnie opowiada o zimowym zdobyciu Mount Everestu, Kangchenjungi i Lhotse oraz o bezprecedensowym „wbiegnięciu” na Broad Peak. Wspomina dramatyczne zmagania z legendarną południową ścianą Lhotse oraz potyczki z mityczną K2.

Pierwszy tom autobiografii kończy się na przełomowym – zarówno  w historii Polski, jak i naszego alpinizmu – roku 1989. Tom drugi – opowiadający o następnych dekadach górskiej pasji – w przygotowaniu.

Przeżyłem więc wiem - nieznane kulisy wypraw wysokogórskich

Ryszard Szafirski, alpinista i himalaista „z najwyższej półki”, ujawnia przemilczane fakty związane z legendarnymi wyprawami lat 1960-1981 i obala krążące w środowisku mity. Zebrane w tej książce historie można zazwyczaj usłyszeć tylko na prywatnych spotkaniach taterników, alpinistów i himalaistów.

Recenzję książki znajdziecie tutaj.

Zimne Wojny

Książka dla prawdziwych zimowych łojantów. "Zimne Wojny. Wspinaczka na krawędzi ryzyka i rzeczywistości" (w oryginale: "Cold Wars. Climbing the Fine Line Between Risk and Reality") to dziewiętnaście rozdziałów podczas któych zimowe wspinanie jest przeplatane z  życiem osobistym/rodzinnym bohatera. Mamy tutaj wspinanie na El Capitanie, Petit Dru, Fitz Roy'u, Ścianie Trolli i Diamond. Głównie w zimowej scenerii, co przekłada się na krótkie dni, trzaskający mróz, zimne biwaki i niezbyt przyjemny nastrój. Wszystkie te ściany to "potwory" które warunkach letnich są wyzwaniem, a zimą trudności (i ciężar plecaków) tylko rosną.

Recenzja książki tutaj.

Bezpieczeństwo i Ryzyko (tom II)

„Bezpieczeństwo i ryzyko” to legendarny poradnik na temat górskich niebezpieczeństw, wytrzymałości sprzętu, technik asekuracji i ratownictwa. Autor, Pit Schubert, przez długie lata był przewodniczącym Komisji Bezpieczeństwa Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego i osobiście brał udział w dochodzeniach związanych z wieloma opisanymi w książce wypadkami.

W drugim tomie porusza m. in. kwestie niebezpieczeństw grożących na ferratach i w obszarach krasowych oraz na bardzo ważną problematykę właściwej autoasekuracji i bezpiecznych zjazdów na linie; zwraca też uwagę na wytrzymałość sprzętu wspinaczkowego i jego prawidłowe użytkowanie. W rozdziałach poświęconych groźnym zjawiskom pogodowym czy trudom związanym z pracą ratowników górskich powraca do tematyki poruszanej w pierwszym tomie. Przedstawia rozterki związane ze zwracaniem uwagi na błędy niedoświadczonych wspinaczy; wreszcie opisuje cały szereg wypadków, do których doszło z najbardziej nieprawdopodobnych przyczyn.

Recenzja tomu I tutaj. Tom II tutaj.

Miejsce przy stole

„Miejsce przy stole” to kultowa pozycja w polskiej literaturze górskiej. W książce Andrzej Wilczkowski wprowadza nas w taternicki świat lat 1945-55. „Miejsce przy stole”miała  już cztery wydania (1983, 1992, 2002, 2008).

Biała Góra

Siedem wypraw odeszło z niczym spod wyniosłych grani Dhaulagiri, siódmego szczytu świata, płacąc nieraz życiem najdzielniejszych uczestników. Szczyt zdobyła w 1960 roku dopiero ósma wyprawa, o której dziejach, niepowodzeniach i zwycięstwach opowiada jeden z jej uczestników – Adam Skoczylas. Był on wraz z Jerzym Hajdukiewiczem wśród pierwszych Polaków, którzy po wojnie wyprawili się w Himalaje.

Góry Wolność i przygoda

Wydawnictwo Galaktyka przygotowało nowe VIII wydanie książki "Góry Wolność i Przygoda" autorstwa Dona Graydona i Kurta Hansona.

Góry Wolność i Przygoda to kolejna, zaktualizowana i rozszerzona odsłona najpopularniejszego podręcznika wspinaczkowego na świecie.

Korona Ziemi

jedna z najciekawszych pozycji z dziedziny alpinizmu jaką wydano w Polsce w ostatniej dekadzie. Korona Ziemi  zwraca uwagę swoją unikatowością.

Sam tytuł jest już nieco przewrotny. Napisane jest, że „Nie-poradnik” tymczasem gdzieś tam w głowie jest przeświadczenie o informacjach praktycznych potrzebnych do zdobycia każdej góry w tej książce. Nie uświadczymy ich napisanych wprost, za to autor podrzucił Nam ogromną ilość anegdotek związanych ze zdobywaniem danych szczytów. Nie banalny jest również wstęp, gdzie Hajzer próbuje usystematyzować, które właściwie szczyty wchodzą do tzw. Korony Ziemi.

Ma to swój urok i zdecydowanie wpłynęło na ilość zarwanych wieczorów, które powinny być przeznaczony na zdrowy, regeneracyjny sen :-).

Recenzja tutaj.

Prawo Gór

Książka Augusto Golina pt. „Prawo gór” porusza sprawy, które naznaczyły historię alpinizmu. Autor w błyskotliwym stylu opisuje ekspedycje górskie i związane z nimi sprawy sądowe, zrealizowane przejścia i wydane orzeczenia, pozostawiając czytelnikowi ocenę mniej bohaterskiej strony tych, którzy w naszych oczach jawią się - i w dużej mierze rzeczywiście są - nadzwyczajnymi ludźmi.

Wyżej niż Kondory

„Wyżej niż kondory” to klasyczna już historia Pierwszej Polskiej Wyprawy Andyjskiej z przełomu 1933/34 roku, pióra jej kierownika, Wiktora Ostrowskiego. Ciekawa lektura, dająca obraz pionierskich czasów polskiej wspinaczki.

20 Ksiązek górskich - edycja 2013.