Log in
    

Węzły wspinaczkowe - Motyl alpejski

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Motyl alpejski, to węzeł, który ma tą zaletę, że dobrze przenosi obciążenia na linie, nie rozwiązując się przy tym. Dodatkowo nie zaciska się mocno pod obciążeniem i łatwo się go rozwiązuje. Zdecydowanie do jego wad należy to, że ciężko go się wiąże (wymaga to praktyki).

We wspinaczce sportowej raczej stosowany jest wyjątkowo. Za to już w górach ma zdecydowanie więcej zastosowań. Jego typowym zastosowaniem wiązanie trzeciego członka zespołu do liny na lodowcu. Przy takim wiązaniu, węzeł nie powinien być dalej niż na wyciągnięcie ręki.

Wielką zaletą motyla alpejskiego jest to, że nie skręca się i idealnie rozprowadza siły szarpnięcia (lepiej niż w przypadku ósemki lub kluczki). Ta jego cecha jest bardzo przydatna wszędzie tam, gdzie trzeba podchodzić na linie. Przykładowo jeśli przy podchodzeniu (np. w jaskini) widzimy, że lina jest uszkodzona, to po przejściu feralnego odcinka, możemy zawiązać w tym miejscu motyla alpejskiego, tak aby uszkodzony fragment był w wystającej pętli.

W taternictwie jaskiniowym stosowany jest do poręczowania trawersów (obciążenia w trzech kierunkach), 

Wiązanie motyla alpejskiego. Fot. caveclimb.com

Komentarze   

0 #3 Mariusz 2017-07-16 00:23
Wiązanie węzła jest poprawne, jeżeli autorzy poprzednich komentarzy wysililiby więcej niż 2% mózgu to zobaczyliby, że wychodzi identyczny węzeł jak we wszystkich innych metodach, np na ręce...
Cytować
0 #2 pablo 2015-08-25 16:53
Artur, +1
Ta wersja po zawiązaniu trochę różni się od tej "na ręce". Pozostaje pytanie czy na pewno jest niepoprawna czy może równie dobra?
Cytować
+2 #1 Artur 2015-07-26 01:00
Wydaje mi się, że sposób wiązania węzła pokazany tutaj jest zły. Widać to przy rozwiązywaniu. Porównując do wiązań na innych stronach to rozwiązywanie węzła jest inne, na pierwszy rzut oka wygląda ok, ale tak nie jest. Łatwo zauważyć różnicę ściągając górną zaciśniętą pętelkę, wtedy zostaje coś takiego http://www.survival.strefa.pl/we/petla_zaciskowa1.jpg a w innych wersjach wiązania tak nie jest.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież