Pure Powder Tour 2015 - najlepsze filmy freeride'owe na ekranach kin

Już 2 października w Krakowie rozpocznie się druga edycja cyklu Pure Powder Tour – festiwali dedykowanych entuzjastom jazdy na nartach i snowboardzie poza trasą. Oprócz Krakowa imprezy odbędą się także w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie oraz Zakopanem. W tym roku na widzów czeka jeszcze bogatszy program filmowy, wystawy sprzętu freeride’owego oraz spotkanie z Andrzejem Bargielem.

LOS Passenger Sam Smoothy Alaska c.Pally Learmond

Zjazd na Alasce. Fot. Pally Learmond

Seria festiwali Pure Powder Tour adresowana jest do wszystkich fanów jazdy na nartach i snowboardzie poza wyznaczonymi trasami. Cykl zostanie zainaugurowany 2 października w krakowskim kinie Kijów.Centrum, a następnie odwiedzi Warszawę (3 października, kino Luna), Katowice (8 października, kino Kosmos), Rzeszów (9 października, Wojewódzki Dom Kultury) oraz Zakopane (10 października, kino Sokół).

Program Pure Powder Tour podczas edycji 2015 będzie dużo bardziej zróżnicowany niż w poprzednich latach. Widzowie zobaczą produkcje autorstwa wiodących światowych wytwórni (Teton Gravity Research i Legs Of Steel) prezentujące najbardziej nieprawdopodobną akcję sportową w najbardziej śnieżnych górach całego świata (filmy „Paradise Waits” czy „Passenger”), a także ekranizacje niesamowitych projektów łączących podróże z jazdą poza trasą. Do tej grupy należy francuski film „Sedna” pokazujący historię narciarsko-żeglarskiej wyprawy na Grenlandię oraz austriacki „Altai: An Unexpected Fortune” opowiadający o freeride’owej eksploracji dzikich gór Ałtaju w południowej Rosji.

Zaprezentowane zostaną również dwa autorskie projekty filmowe za którymi stoją czołowi freeriderzy na świecie. Będzie to „Masquerade”, firmowany przez jednego z najbardziej kreatywnych narciarzy jakim jest Sean Pettit, oraz charakteryzujący się niesamowitymi zdjęciami „Conquering The Useless” Cody’ego Townsenda.

Dodatkowo, podczas krakowskiego i warszawskiego przystanku Pure Powder Tour (odpowiednio 2 i 3 października) będą miały miejsce dwa wydarzenia specjalne. Pierwszym z nich będzie pokaz filmu „Degrees North”, za którego stworzeniem stoi legendarny snowboardzista Xavier de le Rue, słynący z niezwykle widowiskowego stylu jazdy i realizowania najbardziej śmiałych projektów filmowych. Polscy widzowie zobaczą film jako pierwsi na świecie – oba pokazy będą miały charakter pokazów przedpremierowych.

Drugie wydarzenie specjalne, to spotkanie z polskim skialpinistą Andrzejem Bargielem, który 25 lipca 2015 dokonał pierwszego na świecie zjazdu na nartach ze szczytu ośmiotysięcznika Broad Peak w Karakorum. Andrzej nie tylko opowie o swojej ostatniej wyprawie, ale także nakreśli plany następnych celów jakie chce realizować w ramach swojego zakrojonego na wiele lat projektu skialpinistycznego „Hic Sunt Leones”.

Poza filmami na przybyłych widzów w kinach czekać będą wystawy sprzętu freeride’owego wiodących producentów. Każdy będzie mógł obejrzeć najnowsze kolekcje nart, snowboardów, wiązań, butów narciarskich oraz specjalistycznej odzieży czy ekwipunku związanego z bezpieczeństwem w górach. Ponadto, swoją ofertę szkoleń zaprezentują organizatorzy kursów lawinowych czy doświadczeni przewodnicy górscy organizujący wyprawy freeride’owe.

Pure Powder Tour – lokalizacje i bilety

  • Kraków – 2 października 2015, kino Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34, start 17:00

Bilety: http://bit.ly/PPT_Bilety_Kraków 

  • Warszawa – 3 października 2015, kino Luna, ul. Marszałkowska 28, start 17:00

Bilety, http://bit.ly/PPT_Bilety_Warszawa

  • Katowice – 8 października 2015, kino Kosmos, ul. Sokolska 66, start 17:00

Bilety: http://bit.ly/PTT_Bilety_Katowice

  • Rzeszów – 9 października 2015, kino WDK, ul. Stefana Okrzei 7, start 17:00

Bilety: http://bit.ly/PPT_Bilety_Rzeszów

  • Zakopane – 10 października 2015, kino Sokół, ul. Orkana 2, start 17:00

Bilety: http://bit.ly/PPT_Bilety_Zakopane

PROGRAM FILMOWY CYKLU PURE POWDER TOUR 2015

ALTAI: AN UNEXPECTED FORTUNE (pokaz w Krakowie i Warszawie)

Film opowiadający o narciarskiej wyprawie w góry Ałtaju w południowej Rosji.

BALANCE (pokaz w Rzeszowie i Katowicach)

Niezwykle plastyczny film starający się spojrzeć z pewnego dystansu na społeczności związane ze snowboardem, deskorolką i surfingiem. Okazuje się, że te różne na pierwszy rzut oka sporty mają wiele wspólnych cech, a ludzie je uprawiające kierują się podobnymi wartościami w życiu. Zwiastun: http://bit.ly/BalanceTrailer

CONQUERING THE USELESS (pokaz w Zakopanem)

Projekt filmowy Cody’ego Townsenda, narciarza, którego przejazd przez niezwykle wąską szczelinę skalną w górach Tordrillo na Alasce obejrzało w Internecie ponad 50 milionów ludzi! Film charakteryzuje się niezwykłymi zdjęciami oraz pokazuje historię pionierskiej narciarskiej eksploracji pasma gór Boundary Mountains.

FROM THE ROAD (pokaz w Katowicach i Rzeszowie)

Film opowiada historię Erica Hendersona, przewodnika górskiego z Alaski, który powraca w dzikie góry po wypadku jakiemu uległ w 2009 roku. Ekipa, która mu towarzyszy próbuje wraz z nim wspiąć się i zjechać ze szczytu Meteorite. „From The Road” to próba pokazania, że na Alasce, będącej światową mekką heliskiingu, da się osiągać ambitne cele narciarskie bez użycia śmigłowca.

PASSENGER (pokaz w Krakowie i Warszawie)

Najnowsza produkcja uznanej europejskiej wytwórni Legs Of Steel, której nakręcenie zajęło aż dwa lata. Na ekranie pojawi się absolutna śmietanka zawodników ze Starego Kontynentu, którzy potrafią zawstydzić umiejętnościami swoich kolegów po fachu zza oceanu!

MASQUERADE (pokaz w Zakopanem)

Najnowsze dzieło wytwórni Super Proof Inc., będące autorskim projektem filmowym Seana Pettita , jednego z najbardziej kreatywnych i uzdolnionych narciarzy freeride’owych. Poza głównym bohaterem na ekranie zobaczymy takich tuzów freestyle’u jak Noah Bowman, Torin Yater-Walllace czy Joe Schuster oraz freeride’owych wyjadaczy jak Mark Abma, Callum Pettit czy nieobliczalny Richard Permin.

PARADISE WAITS (pokaz w Katowicach, Rzeszowie i Zakopanem)

Tegoroczny film prawdziwych gigantów kinematografii narciarskiej i snowboardowej, słynnej wytwórni Teton Gravity Research. Stojąc w obliczu najgorszej zimy w historii istnienia wytwórni i walcząc z frustracją wywołaną nieodpowiednimi warunkami, ekipa musiała wznieść się na wyżyny kreatywności. Czy wyszli z kryzysu pogodowego obronną ręką? Na ekranie tradycyjnie zobaczymy najlepszych narciarzy i snowboardzistów zza oceanu oraz przekrój lokalizacji – od Gór Skalistych przez Japonię aż po bałkańskie Kosowo.

SEDNA (pokaz w Katowicach i Rzeszowie)

Tytuł filmu pochodzi od imienia bohaterki starej grenlandzkiej legendy. Francusko-szwajcarska grupa narciarzy i snowboardzistów przy pomocy przystosowanego do arktycznych warunków jachtu eksploruje góry położone nad fiordami Grenlandii. Niesamowite krajobrazy dalekiej północy, tajemniczy klimat inuickich osad oraz jazda na nartach na najwyższym światowym poziomie to składniki ciekawej historii!

WYDARZENIA SPECJALNE (KRAKÓW I WARSZAWA)

DEGREES NORTH

Będą to jedyne na świecie, przedpremierowe pokazy najnowszego projektu filmowego sygnowanego nazwiskiem słynnego snowboardzisty Xaviera de le Rue. Film przedstawia snowboardową i narciarską eksplorację położonych na dalekiej północy, najbardziej niedostępnych gór na świecie.

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM BARGIELEM

Prelekcja polskiego skialpinisty realizującego wieloletni projekt „Hic Sunt Leones”, który polega na zjazdach narciarskich z najwyższych gór świata. Andrzej opowie o swoim ostatnim wyczynie, pierwszym na świecie zjeździe z ośmiotysięcznika Broad Peak, idei całego projektu oraz kolejnych planach. Strona Andrzeja Bargiela: www.andrzejbargiel.com

Więcej szczegółów: www.pure.powder.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Andrzej Bargiel zdobywa Broad Peak i zjeżdża z niego na nartach

25 lipca o godz. 11 na szczycie Broad Peaku stanął Andrzej Bargiel, który następnie dokonał pierwszego zjazdu na nartach z Broad Peaku. Wejście i zjazd odbywały się drogą normalną. Jest to jego trzeci ośmiotysięcznik (po Shisha Pangma i Manaslu).

andrzej bargiel szczyt broad peak

Andrzej na szczycie Broad Peaku. Fot. arch. Andrzej Bargiel

Andrzej był na wyprawie razem z Darkiem Załuskim. Akcję górską zaczęli na początku lipca. Po aklimatyzacji Andrzej 23 lipca wystartował do ataku szczytowego.  Złe warunki sprawiły, że musiał zrezygnować z zamierzonego rekordu czasowego i zatrzymał się w obozie III. Wystartował o 3 rano i o godz 11 był na szczycie Broad Peaku.

Sam zjazd zajął mu 3 godziny.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wspomóż I polską wyprawę narciarską - zostało 26 godzin

Na polakpotrafi.pl Olek Ostrowski i Piotrek Śnigórski zbierają fundusze na wyprawę na Gasherbrum II. Chcą z tego szczytu zjechać na nartach. Będzie to pierwsza polska wyprawa narciarska w Karakorum.

Gasherbrum II (8035 m n.p.m.) to najniższy ośmiotysięcznik Karakorum, znajdujący się na granicy pakistańsko-chińskiej. Na szczyt chcemy wejść drogą pierwszych zdobywców od strony pakistańskiej, południowym-zachodnim żebrem. Zjazd z wierzchołka na nartach pokrywać sie będzie z drogą podejścia i chcemy go zakończyć najniżej jak to będzie możliwe. Jeśli uda się nam uzbierać niezbędną ilość pieniędzy wyprawa rozpocznie się już w połowie czerwca 2015 roku [jeśli nie uzbieramy - zapożyczymy się po szyję i też pojedziemy :)]

Sukces na Cho Oyu: 

W zeszłym roku, również dzięki Waszej pomocy, udało mi się zorgaznizować, samotną, narciarską wyprawę na Cho Oyu - 8201 m n.p.m., która zakończyła się wielkim sukcesem. 29 września 2014 roku stanąłem sam i bez użycia dodatkowego tlenu na szczycie, po czym jako pierwszy polak w historii zjechałem na nartach z tej gór. Kawał dobrej przygody i wielkiego marzenia!

Podczas tamtej wyprawy wykonałem zdjęcia do filmu reż. Szymona Kowalczyka i Adama Śmiałka pt. "Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!". Obraz ten został wyróżniony przez National Geographic Traveler i Martynę Wojciechowską podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego 2014. Uzasadnienie Martyny Wojciechowskiej:

"Wyróżnienie dla twórców, ale przede wszystkim dla bohatera filmu Olka Ostrowskiego za dystans do siebie i do świata mimo wielkiego osiągnięcia, za poczucie humoru, prawdziwość i niepoddawanie się komercjalizacji. Tak trzymać! Dzięki Olek, jesteś wielki!"


Dlaczego crowdfunding?

Budżet całej wyprawy przy dwóch uczestnikach to ok. 80 tys. zł. Sami nie jesteśmy w stanie sprostać tej kwocie, ale przecież w "kupie" siła! :) Po wyprawie na Cho Oyu spotkałem wielu ludzi, którzy szczerze kibicują moim pomysłom narciarskim, identyfikują się z nimi. Co więcej, sprawia im radość to, że mogą dorzucić do nich swoje "trzy grosze". Dlatego zwracamy się do Was o pomoc po raz kolejny. 

Zorganizujmy razem pierwszą polską narciarską wyprawę w Karakorum, a my zrobimy wszystko, żeby zakończyła się zjazdem na nartach z Gaherbruma II.
Budżet projektu:
Kwota potrzebna do zrealizowania tego ambitnego projektu to już wspomniane ok. 80 ty. zł. Połowę tej sumy chcemy pozyskać dzięki Wam - ludziom dobrej woli, którzy chcą pomóc spełniać marzenia i stać się częścią tej wyprawy.

Razem możemy więcej! 

Drugą połowę budżetu stanowi: wkład własny (ok. 10 tys. zł) + sponsorzy [ciągle poszukiwani :)] + ewentualnie pożyczone pieniądze.

Największą składową wszystkich wydatków (ok. 50 tys. zł) to koszty agencyjne, czyli załatwienie niezbędnych pozwoleń na działalność górską (tzw. permit), transport w Pakistanie i karawana do bazy pod Gasherbruma II, organizacja bazy itp. 
Pozostałe koszty to: bilety lotnicze, ubezpieczenie, żywność wysokogórska, dokupienie niezbędnego sprzętu itp.

Jeśli uzbieramy 100% kwoty na Polak Potrafi - pojedziemy w Karakorum.

Jeśli uzbieramy więcej niż 100% kwoty na Polak Potrafi - pojedziemy w Karakorum, zmniejszymy nasze długi zaciągnięte na cele związane z wyprawą i postaramy się polepszyć komunikację z Wami abyście mogli śledzić postępy wyprawy na bieżąco. 

Link do akcji na Polakpotrafi.pl

DZIĘKI WIELKIE ZA POMOC!!!
Olek Ostrowski i Piotr Śnigórski

www.facebook.com/climb2skipl
www.climb2ski.pl

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Trawers Tatr Wysokich w jeden dzień

Warun dla narciarzy sprzyja. Andrzej Mikler i Tomek Gąsienika-Mikołajczyk przeszli 22 kwietnia Tatry Wysokie i spory kawałek zachodnich ze Zdziaru do Ornaku. Całość zajęła im nieco ponad 13 godzin. Wystartowali o 6 rano, a o 18.50 byli w schronisku na Ornaku.

Tomek Gąsienica-Mikołajczyk i Andrzej Mikler na Czerwonej Ławce. Fot. arch. Andrzej Mikler

Długość trasy to 55 kilometrów, a łączna liczba podejść to 4800 metrów w pionie.

Trasa przejścia :)

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Rysy, Wysoka i Gerlach na nartach

10 kwietnia Andrzej Mikler zrobił ciekawą turę narciarską. O 6 rano wystartował z Morskiego Oka i wszedł na Rysy, Wysoką i Gerlach. Wrócił do Morskiego Oka przez Białą wodę na godzinę 20tą.  W 13 godzin zrobił 3260 metrów przewyższenia.

Andrzej na Gerlachu. Fot. A. Mikler

Warunki śniegowe miał różne. Od kopnego śniegu na północnych stokach (np. na Rysy), po nieco mokre na południowych. Ogólnie "mogłoby być lepiej".

Trasa wyrypy. Fot. A. Mikler

To nie pierwsza taka wyrypa Andrzeja. Na koncie Ma grań tatr zachodnich (Od Kasprowego do Przełęczy Huciańskiej) w niecałe 14 godzin oraz łańcuchówkę Lodowy Szczyt - Łomnica - Gerlach w jeden dzień.

Źródło: info własne

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Degrees North. Freeride’owa wyprawa na Alaskę inna niż wszystkie

Alaska - miejsce słynące ze wspaniałych warunków i ciągnących się kilometrami łańcuchów górskich. Ten daleki zakątek USA owiany jest prawdziwą legendą, a kilka zjazdów po spine’ach (charakterystycznych formacjach śnieżnych) to marzenie niemalże każdego miłośnika szusowania na nartach czy snowboardzie poza trasami. Dotychczas wydawało się, że aby je spełnić, trzeba dysponować sporą ilością gotówki, która pozwoli na skorzystanie z usług jednej z firm transportujących swoich klientów na wybrane szczyty helikopterami.

Ten schemat eksploracji Alaski utarł się przede wszystkim za sprawą produkcji filmowych, których bohaterami są najlepsi freeriderzy na świecie. Dysponując ogromnymi budżetami i najnowocześniejszym sprzętem filmowym, co roku dostarczają oni pasjonatom sportów akcji porcję kolejnych zapierających dech w piersiach ujęć.

Nowy pomysł na odkrywanie dzikich zakątków Alaski mają Xavier De Le Rue, Ralph Backstrom i Sam Anthamatten. Na początku marca wyruszyli oni na trwającą blisko 2 miesiące wyprawę, w czasie której na szczyty dostaną się o własnych siłach. Co więcej, ściany upatrzone wcześniej na Google Earth wybierali tak, by położone były w bezpośrednim sąsiedztwie oceanu. Celem wspieranej przez The North Face wyprawy jest bowiem nagranie zjazdów po wspomnianych wyżej spine’ach docierających niemalże do samej powierzchni wody.

„O poranku jazda po zboczu o nachyleniu sięgającym 50 stopni, opadającym wprost do oceanu, a potem łapanie fali w wodzie o temperaturze najwyżej 3 stopni Celsjusza. To jest właśnie Desgrees North“ – tłumaczy Xavier, ujawniając przy okazji drugi, surfingowy cel wyprawy.

Do podstaw wybranych szczytów członkowie wspieranej przez The North Face wyprawy dostaną się na pokładzie 43 - metrowej łodzi „The Viking”. Dwie paralotnie z silnikami i drony o dużym zasięgu, pozwolą im na udokumentowanie wyczynów za pośrednictwem kamer 4K.

Wyprawa na Alaskę jest drugą częścią Degrees North. Wcześniej, w ramach projektu De Le Rue, Anthamatten i Backstrom odwiedzili Wyspy Svalbard, a efekty 2 – letniej pracy zobaczymy na dużym ekranie jesienią 2015 roku. Już teraz część ujęć z Norwegii obejrzeć można w zapowiedzi filmu, dostępnej pod adresem: http://youtu.be/mOq0CfkevjY

Więcej o Degrees North: www.thenorthfacejournal.com/degrees-north

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Skiturowa rEwolucja

Nie ma lepszego sposobu na poruszanie się po zaśnieżonych górach niż narty skiturowe. Na podejściu jest łatwiej, bo nie zapadamy się po pas w śniegu. Zjazd to czysta przyjemność, zwłaszcza w świeżym i lekkim puchu. Nad czym się zatem zastanawiać? Trzeba spróbować!

Fot. Tomek Gola

Lekkie narty, wiązania umożliwiające uniesienie pięty i foki – tyle potrzeba, by dotrzeć w górach dalej, łatwiej i szybciej. Sprzęt skiturowy to nic nowego, od wielu lat na całym świecie narciarze i alpiniści korzystają z niego, by poruszać się po zaśnieżonych terenach górskich. Nie da się jednak nie zauważyć, że w ostatnich latach ta forma aktywności robi się coraz popularniejsza. Towarzyszący temu rozwój całego segmentu rynku, w którym przenikają się freeride i skitury sprawił, że można mówić o swego rodzaju rewolucji.

„Przede wszystkim zmienił się sposób w jaki wiele osób podchodzi do jazdy poza trasami. Całkiem niedawno, jeżeli ktoś był nastawiony przede wszystkim na czerpanie przyjemności ze zjazdów, preferował szybką jazdę kojarzącą się z filmami freeride’owymi, ograniczony był do terenu dostępnego z wyciągu. Ewentualnie przy zasobniejszym portfelu z helikoptera, ratraka lub skutera śnieżnego. Teraz do szerokich desek ułatwiających jazdę w puchu montuje się wiązania umożliwiające podchodzenie. Pozostały takie ograniczenia jak własna kondycja i umiejętności”– mówi Jacek Będkowski, organizator szkoleń skiturowych, odbywających się w ramach akcji kursylawinowe.pl.

Skitury w Kieżmarskiej. Fot. Tomek Gola

By spróbować skituringu nie trzeba od razu kupować całego sprzętu. W każdym alpejskim ośrodku narciarskim czy w Zakopanem można wypożyczyć narty, foki i buty. Na samym początku warto jednak skorzystać z porad kogoś doświadczonego. Wskazówki dotyczące obsługi sprzętu, wyboru trasy i techniki podchodzenia pozwolą w pełni cieszyć się możliwościami jakie dają skitury.

Jednak najważniejsze sprawy to wiedza na temat zagrożeń i umiejętność obsługi sprzętu lawinowego. Tych podstaw, bez których nikt nie powinien oddalać się od granic ośrodków narciarskich, można nauczyć się na kursach lawinowych i skiturowych.

„Wiele osób, które wychodzą zimą w góry nie tyle bagatelizuje temat, co nie do końca zdaje sobie sprawę z zagrożenia jakie stanowią lawiny. Wynika to po prostu z braku wiedzy, której nie da się zdobyć inaczej niż poprzez kontakt z doświadczonymi przewodnikami czy ratownikami. Po to są właśnie kursy, by każdy mógł dowiedzieć się co mu grozi, jak tego unikać i co zrobić w razie wypadku” – podsumowuje Będkowski.

Skitury to bez wątpienia najlepszy sposób na poruszanie się po górach. Ułatwiają podchodzenie i pozwalają cieszyć się zjazdem. Najlepiej przekonać się o tym samemu, wybierając się w jeden z marcowych weekendów w Tatry. Już klasyczny spacer z Kuźnic na Halę Kondratową lub szczyt Kasprowego Wierchu pozwala spojrzeć na te miejsca z innej perspektywy. A to dopiero początek…

Więcej informacji na temat szkoleń znaleźć można na stronach: www.kursylawinowe.pl oraz www.facebook.com/lawiny.

Partner strategiczny: PZU

Akcję wspierają: The North Face, Uvex, Odlo, Armada Skis

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Damian Granowski instruktor taternictwa PZACześć! Jestem Damian – założyciel bloga drytooling.com.pl . Na mojej stronie znajdziesz opisy czy schematy dróg wspinaczkowych oraz artykuły poradnikowe. Teksty są tworzone z myślą o początkujących, jak i bardziej zaawansowanych wspinaczach. Mam nadzieję, że i Ty znajdziesz coś dla siebie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowego szkolenia z operacji sprzętowych, technik wspinaczkowych czy umiejętności orientacji w górach, zapraszam na moje kursy.

Używamy ciasteczek

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.